Choć często mówi się o jej wadach, takich jak pełna księgowość czy podwójne opodatkowanie, to zalety spółki z o.o. jako formy prowadzenia startupu są bardzo duże. Przede wszystkim pozwala ona na bardzo swobodne zarządzanie strukturą kapitałową, a także w miarę łatwe rozporządzanie udziałami. Do tego na starcie z pewnością dużą zaletą jest możliwość uniknięcia płacenia składek ZUS. Zakładając startup musicie myśleć przyszłościowo – za rok, dwa, będziecie wpuszczać do spółki kolejnych wspólników lub poszukiwać inwestora (wtedy przyda się Wam dobra umowa inwestycyjna). Dlatego też naszym zdaniem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najlepszy wybór dla startupu. Oczywiście obok umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto zadbać również o dostosowaną do Waszych potrzeb founders agreement.
Nasza ocena przydatności spółki z o.o. dla startupu:
Zalety spółki z o.o.:
+ spółka kapitałowa
Nie tylko ma własny majątek i sama w sobie jest stroną praw i obowiązków, ale przede wszystkim – funkcjonują w niej udziały, którymi możecie łatwo rozporządzać.
+ elastyczne kształtowanie struktury kapitałowej
Udziały w spółce z o.o. mogą być nabywane powyżej ich wartości nominalnej, a faktyczna kwota za jaką obejmowany jest udział może być inna dla każdego ze wspólników.
+ ograniczona odpowiedzialność wspólników
Wspólnicy odpowiadają za jej długi tylko w ograniczonym zakresie (do wysokości środków, za które objęli udziały).
+ niski kapitał zakładowy
Kapitał potrzebny do założenia spółki z o.o. to tylko 5 000 zł. Udziały można objąć za tzw. aport, czyli np. prawa do oprogramowania czy sprzęt komputerowy.
+ łatwa konwersja na spółkę akcyjną
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną jest stosunkowo prostą czynnością. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba – możliwa jest zmiana formy prawnej na spółkę akcyjną.
+ brak obowiązkowego ZUS
Wady spółki z o.o.:
– koszty założenia
Jeśli spółka ma być „szyta na miarę” lub jeśli udziały obejmowane są za aport (np. prawa do oprogramowania) – koszty założenia spółki, nawet przy minimalnym kapitale zakładowym, to ok. 1 000 – 3 000 zł. Niebawem wyjaśnimy Ci też dlaczego nie warto zakładać spółki z o.o. w systemie on-line (S24).
– pełna księgowość
Pomijając skomplikowanie (zakładamy, że zlecacie to profesjonalnej księgowej) to koszt prowadzenia pełnej księgowości jest wyższy niż księgowości uproszczonej.
– podwójne opodatkowanie zysku
Na naszym blogu przeczytacie znajdziecie też porównanie spółek jako form prowadzenia startupu.